Seminars
20. 9. 2022
15:30 - 17:30, SOÚ, místnost 207 a Zoom.

CESCAME zve v rámci své série o městských praktikách a politikách na přednášku Alexy Färber, která představí svůj koncept "urban promises".

Industrial working class housing

Po loňské zahajovací přednášce a online konferenci vás zveme na sérii tří přednášek o městě, udržitelnosti, městských praktikách a politikách, každodennosti, neformalitě a jejich potenciálu k podpoře sociálních změn.

Přednášky probíhají v anglickém jazyce, abstrakty tedy nepřekládáme.

Enduring the city? How to do social change with promises

Alexa Färber

Institute of European Ethnology, University of Vienna

The attraction of cities stems between others from a multitude of promises. These urban promises typically appear as promises of urbanity – imbued with ethical imaginations of freedom, equality (access to infrastructures, to consumption and, most important, to work) and, therefore, care and opportunities. Concerning these cultural representations, urban anthropology may add insights into the lived disparities they entail and question their potential for social change. More profoundly, the analysis of everyday situations may help to complicate indealised visions of urban promises and shed a light on the quality of time, space and social bonds emerging from the city as promissory assemblages.

Událost se bude konat 20. září 2022, 15:30 - 17:30, v Sociologickém ústavu AV ČR, v místnosti 207 a na Zoomu.

Pro online i offline účast se prosím registrujte zde.

 

Share this page