Vydáno: 1. 2. 2024
Tiskové zprávy

Již podeváté se výzkumné oddělení NKC – gender a věda připojí k oslavám Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě (MDŽDV), který připadá na 11. února. Dvanáctidenní online kampaň se tentokrát zaměří na otázku bezpečného prostředí, a to jak na úrovni vzdělání, tak ve vědeckém prostředí. Jak ono bezpečné prostředí vypadá? A jak o něj pečovat?

Během dvanáctidenní kampaně chce NKC – gender a věda především prozkoumávat významy a podoby bezpečného prostředí ve vědě i ve vzdělávacích institucích. „Bezpečné a důstojné prostředí je klíčové pro to, aby bylo možné se myšlenkově soustředit na studium či výzkum. Jde ale zároveň o etiku vědecké práce ve smyslu standardů kolegiality a spolupráce, a v neposlední řadě jde o otázku důvěryhodnosti institucí směrem k veřejnosti. Ututlávání případů a neschopnost postavit se predátorskému chování čelem dobrému jménu přispět nemůže,“ říká Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda.  

Ústřední téma letošního ročníku MDŽDV vyhlášené Spojenými národy zní Women and Girls in Science Leadership, a New Era for Sustainability a podtitulem je právě Think Science… Think Peace, ze kterého vychází i téma online kampaně NKC – gender a věda.

Kampaň vychází z předpokladu, že aby bylo možné ve vědě překračovat hranice do neznámého, je potřeba se cítit bezpečně a mít podporu. Proto je cílem načrtnout, jak takové prostředí vypadá, co je k němu zapotřebí – aktivně, systémově i lidsky. K tomu je třeba si položit otázku, co k němu dívky, ženy, ale i LGBTQIA+ lidé potřebují. A nejen sobě: Jak si bezpečné prostředí představují vědkyně z řad přírodních a humanitních věd? Mají ho? Jaké podmínky k němu potřebují, co jim pomáhá? Jak vytvořit prostředí inkluzivní a bezpečné pro všechny?

Na webu i sociálních sítích v rámci kampaně dostanou slovo vědkyně i iniciativy, které v tomto směru odvádí záslužnou práci.

Důležité bude zjištění, jak ono bezpečné prostředí vypadá a jak ho zajistit, i proto, že z vědeckého prostředí mizí hlavně směrem výše v kariérním žebříčku značné procento žen. Podle dat NKC – gender a věda navíc za rok 2021 klesl podíl žen-výzkumnic na 27,4 %, což je jeden z nejhorších výsledků v rámci celé EU.

Pro více informací sledujte web www.genderaveda.cz a sociální sítě. 

Celou tiskovou zprávu v PDF najdete zde.

Sdílejte tuto stránku