Vydáno: 9. 5. 2019
Z médií

Ředitel Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký odpovídal na otázky magazínu Forbes na téma rostoucího zájmu o svatby v Česku.

Ve článku Mít svatbu je trendy. Nejlíp ve stodole a s hashtagem jeho autorka nejprve shrnuje data ČSÚ: počet svateb v Česku rok od roku roste – před dvěma lety se jich tu konalo 52 tisíc, loni dokonce přes 54 tisíc. Za jeden z důvodů považuje fakt, že si Češi a Češky zvykli dělat svatbu po svém a nemusí se tolik omezovat tradicemi. 

Kostelecký zmiňuje postupný pokles počtu sňatků od od počátku 90. let až do roku 2013 (v roce 1992 to bylo 74 tisíc sňatků, v roce 2013 pouze 43 tisíc). Důvody pro to byly prozaické: život v manželství ztratil řadu ekonomických výhod, které měl zejména v předlistopadové éře, jako například nižší daně nebo přednost při přidělování bytů. „Také společenský tlak na mladé partnery, aby svůj partnerský svazek ‚zlegalizovali‘ sňatkem, se podstatně zmenšil,“ doplňuje Kostelecký.

Po roce 2013 došlo k obratu – spolu se zvyšováním životní úrovně české populace, a tedy i lepšími možnostmi k uspořádání svatebních oslav, se objevil trend v pořádání svateb podle sebe. Svatba se tak více než formalitou stala opět rituálem a určitým prožitkem, který lze vystavit na sociální sítě, což potvrzuje i Kostelecký. „Mimimálně pro některé lidi se ze svatby opět stává společenská událost, která v jejich životě nesmí chybět,“ uzavírá.

Celý článek je dosputpný online na webu Forbes.cz

Ilustrace: David Thomaz na Unsplash.com.

Sdílejte tuto stránku