Vydáno: 13. 2. 2020
Nové publikace

Publikace „Svépomoc v bydlení: minulost! / budoucnost...?“, která vyšla na sklonku minulého roku v elektronické podobě, je nyní k dostání v podobě tištěné.

Její editor Tomáš Hoření Samec v úvodu brožury otevírá téma nedostupnosti bydlení, které se dnes týká zejména velkých měst. „Také náklady na stavbu či rekonstrukce bytu jsou vyšší, protože je nedostatek řemeslníků či stavebních firem a banky už neposkytují hypoteční úvěr tak širokému okruhu zájemců. Stále častěji také slýcháme: Co dál? Jak tuto situaci řešit? Jednou z cest, byť rozhodně ne všespásnou, může být bydlení řešené svépomocí,“ vysvětluje.

Svépomoc v bydlení Samec definuje jako způsob zajištění bydlení, kdy se celá nebo významná část realizuje mimo logiku trhu a mimo veřejné instituce, jako jsou stát či obce. V publikaci však spolu s dalšími autory a autorkami ukazuje, že i při svépomocně zajištěném bydlení se bez nich zcela neobejdeme.

V brožuře jsou představeny historické podoby svépomocného bydlení z období 70. a 80. let 20. století, kdy bylo „trpěnou praxí, která sice nekorespondovala se socialistickou ideologií, ale dokázala zajistit doplnění kapacit státního či podnikového bytového fondu pomocí družstevních bytů nebo individuálních rodinných domů“, a je ukázán potenciál svépomocného bydlení v současnosti, jeho ekologický a etický přesah a jak jej lze prožívat a zakoušet, když se stanete svépomocným stavitelem či stavitelkou.

Publikace je dostupná online. O tištěnou brožuru (zdarma) je možné zažádat prostřednitvím e-mailu tiskove@soc.cas.cz.

Vznik publikace byl podpořen Akademií věd ČR v rámci programu AV21: Špičkový výzkum ve veřejném zájmu.

Sdílejte tuto stránku
Související publikace: 
2019
Hoření Samec, Tomáš (ed.), Ivana Balgová, Jan Blažek, Jan Lid Říšský, Romana Marková Volejníčková, Barbora Vacková