Vydáno: 13. 3. 2023
Z médií

Politolog a sociolog Lukáš Linek byl před časem hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlasu Plus. Komentoval zde například aktivitu nově zvoleného prezidenta Petra Pavla.

Lukáš Linek (Osobnost Plus)

Podle Linka je na jednu stranu překvapivé, že nově zvolený prezident již pár dnů po volbách začal rázně vystupovat k některým otázkám domácí i mezinárodní politiky, na stranu druhou to může být ambicemi prezentovat se hned od začátku jako energický. Zároveň se to může jako energické zdát v porovnání s výkonem mandátu předchozí hlavou státu. Pokud si však nebude chtít Petr Pavel uškodit, jeho strategií by podle Linka mělo být nechodit tak často do médií a spíše se zastavovat u vybraných témat.

„Prezident nemusí každý den komentovat, co se děje v politice, ani každý týden. Nemusí chodit na rozhovory do Frekvence 1 nebo na Plus a dávat moudra. Myslím si, že když jeho strategií bude v omezené míře mluvit v médiích, tak mu budou body přiskakovat samy od sebe,“ míní Linek. Naopak zabředávání do běžného politického hašteření, například ke komentování, co kdo napsal na sociálních sítích, by podle něj prezidentovi popularitu nepřineslo.

Podle čeho je možné hodnotit úspěšnost působení politika, respektive prezidenta? V části rozhovoru věnované Miloši Zemanovi Linek podotýká, že jakékoliv takové hodnocení je problematické. Takže zatímco můžeme hodnotit některé konkrétní kroky jako negativní, stále zde v případě Zemana zůstává několik milionů voličů, kteří ho zvolili podruhé, pro něž ztělesňoval něco dobrého.

Pokud jde o průběh prezdentských voleb, podle Linka nelze v případě české společnosti hovořit o nějakém jejím zásadním rozdělení. „To bylo Rakousko, Německo mezi válkami nebo například Severní Irsko. To byly konflikty navázané na sociální viditelné charakteristiky: na etnicitu, jazyk, náboženství. Jsou politizované, přenášejí se mimo politiku a ovlivňují chování lidí,“ vypočítává politolog. Doznívání nálad z prezidentské volby může pode něj přinést huntí ANO krátkodobě voličské preference, ačkoliv Andrej Babiš část voličů ztratil tím, že ustoupil z ekonomicko-sociálních témat. Vzhledem k tomu, jak vzdálené jsou však sněmovní volby, vliv letošního prezidentského klání v nich pravděpodobně nebude patrný.

Celý rozhovor je dostupný online.

Sdílejte tuto stránku