Z médií
Vydáno: 18. 12. 2020

Na návštěvě v galerii: Kutilství: od „udělej si sám“ po DIY

Pravověrní kutilové a pravověrné kutilky už dnes jistě znají loňskou publikaci Kutilství: drobná mozaika svépomocné tvorby, ve které antropolog Petr Gibas z oddělení Socioekonomie bydlení spolu s dalšími autory a autorkami zmapoval tento pozoruhodný fenomén. V rámci souvisejícího projektu nyní probíhá výstava „Kutilství: Od udělej si sám k DIY“ v pražském Letohrádku Kinských.

Z důvodu protiepidemických opatření jsou dnes galerie sice uzavřené, zájemci a zájemkyně však mohou i přesto výstavu krátce navštívit, a to prostřednictvím televizního vysílání ČT Art.

Výstava je to drobná, umístěná na schodišti, ve vstupní hale a v jedné místnosti v prvním patře; kutilství nemapuje systematicky, nýbrž se věnuje zejména jeho současným podobám. Ilustruje například, jak domácí výrobu využívají různé subkultury, jaké vznikají svépomocné komunity, jak se využívají nové technologie – třeba 3D tiskárny. Jedna vitrína je věnovaná tomu, jak DIY pomohlo během první koronavirové vlny v Česku. Originální výstavní architekturu vytvořil Pavel Sterec. Neměl jednoduchou práci – exponáty vytvářejí společně s klasicistním prostředím letohrádku mnohdy zábavně bizarní kompozice,“ píše se na webu ČT.

Expozice může návštěvníkům připadat skoupá na informace, v reportáži je však tématem provede Petr Gibas, zmíněná publikace je zároveň dostupná volně ke stažení.