Vydáno: 1. 8. 2006
Ostatní

Nové číslo připravili autoři z oddělení Lokální a regionální studia a Studia sociální struktury.

Druhé prázdninové číslo Sociowebu nemá žádné jednotící téma, ale naleznete zde několik zajímavých příspěvků.

Jana Stachová shrnuje podmínky funkční existence demokratické společnosti tak, jak na ně nahlíží francouzský myslitel Alexis de Tocqueville ve svém díle Demokracie v Americe, které vytvořil na základě poznatků ze svých cest po USA v první polovině 19. století.

Daniel Čermák stručně informuje o dvou základních paradigmatech méně známé sociologické disciplíny – sociologie literatury.

Součástí výzkumů sociálních rozdílů a nerovností, jejich vzniku a vymezení, je také studium symbolických a sociálních hranic, o nichž píše ve svém příspěvku Jiří Šafr.

Zdenka Vajdová přispěla do srpnového čísla Sociowebu hned dvěma příspěvky. Oba se svým zaměřením obracejí do minulosti. V prvním z nich Zdenka Vajdová popisuje výzkum Zdeňka Ullricha, který se zabýval ve 30. letech 20. století vlivem, jaký měla tehdejší Praha na vesnické obyvatelstvo, žijící v její blízkosti. Jedná se vlastně o sociologickou studii vlivu procesů urbanizace a suburbanizace na obyvatelstvo v pražské metropolitní oblasti té doby. Druhý příspěvek ve zkratce informuje o vydávání děl George Orwella v češtině. Nejde pouze o strohý popis, nýbrž o zajímavé postřehy o životě, jeho díle a vnímání jeho díla v komunistickém Československu.

Sdílejte tuto stránku

Připojené odkazy