Aktuality
Korupce z pohledu insiderů: Český pilotní projekt ukázal, co experti často přehlížejí
Poznatky z projektu Korupce ve vybraných sektorech v České republice a možnosti jejího snížení si našly cestu na blog norského U4 Anti-Corruption Resource Centre. To se zaměřuje na studium příčin a cest korupce ve společnosti, dokumentuje její dopady a identifikuje a podporuje snahy o její řešení. Díky spolupráci s globálními výzkumnými sítěmi a odborníky a odbornicemi z praxe, sleduje nová témata a posouvá oblast boje…
Nová příručka Mentoring v medicíně cílí na kultivaci medicínského prostředí
Mentoring jako cesta k osobnostnímu i profesnímu rozvoji, prosazování faktické rovnosti a kultivaci prostředí medicíny
Sociologický ústav Akademie věd ve spolupráci s 1. a 2. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy aktuálně vydává novou publikaci s názvem Mentoring v medicíně (příručka pro praxi a kontext zavádění a realizace mentoringových programů v medicíně a zdravotnictví), která je jedním z výstupů projektu…
Nová studie: Rozdíly v odměňování mají své kořeny ještě v minulém režimu
Nerovnosti v odměňování žen a mužů mají silné historické kořeny, které spadají ještě do období socialismu. Nová studie, kterou vedla socioložka Alena Křížková, působící rovněž v Národním institutu SYRI, to prokázala na příkladu Česka a Slovinska. Ženy v obou zemích vydělávají v průměru o 13–14 % méně oproti svým mužským spolupracovníkům (tedy na stejné pozici a na stejném pracovišti), i když důvody jsou v je…
Hlas Ukrajinců – Integrace ukrajinských uprchlíků: trh práce, bydlení, znalost češtiny a vzdělávání dětí
Tato výzkumná zpráva obsahuje výsledky osmé a deváté vlny reprezentativního longitudinálního šetření Hlas Ukrajinců. Tam, kde je to možné, obsahuje i výsledky dřívějších výzkumů, které zpracovávala společnost PAQ Research. Plná znění výzkumných zpráv z předešlých šetření jsou dostupná na webových stránkách PAQ Research. Předkládána výzkumná zpráva je zaměřená na integraci ukrajinských uprchlíků v oblastech práce, bydlen…
Linková: Jsme svědky jednoho z nejagresivnějších útoků na lidská práva a akademické svobody.
Krátce po nástupu Donalda Trumpa do funkce coby prezidenta bylo zřetelné, že americkou společnost, ale i akademickou sféru čekají zásadní změny. Opatření, která omezují užívání termínů ve vědeckých výzkumech, budou mít hluboké dopady nejen na marginalizované skupiny, ale i na fungování společnosti. Pro podcast Spostlight Generace téma rozebrala vedoucí NKC – Gender a věda Marcela Linková. …
Zpráva NKC – gender a věda: Zastoupení žen v české vědě je nejnižší ze všech zemí EU
Na 11. února připadl Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, jehož oslava se letos nesla v duchu mezinárodního motta Accelerate Action. Kampaň poukázala na potřebné změny v českém akademickém prostředí. Problematiku malého zastoupení žen v akademickém prostředí a výsledky práce oddělení NKC – gender a věda popisuje například časopis Refresher. …
Společně tvoříme budoucnost: Vystupující závěrečné konference GENDERACTIONplus apelovali na posílení politik v oblasti genderové rovnosti v evropském výzkumném prostoru
V rámci oslav Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě se v Bruselu pod záštitou polského předsednictví Rady EU konala závěrečná konference projektu GENDERACTIONplus, který vede oddělení NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Na akci se sešli významní státní úřednice a úředníci, odborníci a odbornice na genderovou rovnost, stejně tak výzkumníci a výzkumnice. Událost posloužila jako kritické fórum pro zhodnocení pokroku v obl…
Heřmanová: Sociální sítě jsou vytvářené uživateli. Lidé nejsou jejich bezbrannými otroky
5,5 milionů Čechů a Češek nad 16 let používá sociální sítě. Ty byly zpočátku vítané jako revoluční nástroj komunikace a technologie, postupem času však začaly přinášet nové, doposud nezmapované výzvy. V rozhovoru pro pořad Leonardo Plus Českého rozhlasu Plus téma sociálních sítí rozebrala antropoložka Marie Heřmanová. …
Terénní práce s lidmi v bytové nouzi snížila náklady na zdravotní systém
Terénní práce s lidmi zažívajícími bezdomovectví přinesla v českém prostředí pozitivní výsledky. Vedla ke snížení počtu hospitalizací a návštěv nemocničních pohotovostí, zmírnila tlak na kapacitu zdravotnických služeb a snížila celkové náklady na zdravotní péči. Vyplývá to ze studie, na které se podílel sociální geograf Martin Šimon v rámci svého působení v Národním institutu pro výzkum socioekonomických d…
Call for Papers: Etika ve veřejné správě
Filosofický ústav AV ČR, Sociologický ústav AV ČR, Kancelář státního tajemníka Ministerstva dopravy a Masarykův ústav vyšších studií ČVUT si dovolují vyzvat k zasílání návrhů příspěvků na interdisciplinární konferenci, jejímž cílem je přispět k prohloubení poznatků o roli etiky ve veřejné správě. Důraz bude kladen na propojování a porovnávání pohledů různých akademických disciplín, které se tématem etiky ve veře…
Císař: „Seriál Limity jsou sociologie v umělecké praxi. Krátkozrakost a omezenost hrdinů má často svůj kus pravdy“
Nový seriál České televize Limity představuje hlavní postavu stárnoucího podnikatele Karla Kadlece, který je vržen do současné diskuze o životním prostředí, zatímco jeho prvotní zájem je udržet svou firmu na likvidaci nebezpečného odpadu. Odborným poradcem seriálu byl sociolog a politolog Ondřej Císař, který seriál komentoval pro Deník N. …