Ostatní
Vydáno: 11. 2. 2019

Ženy ve vědě nehrají žádné druhé housle

NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR se i letos připojilo k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě, který se již čtvrtým rokem slaví 11. února.

Letošní kampaň na sociálních sítích od 4. do 11. února 2019 připomněla úspěchy českých i světových vědkyň.

Takový koncentrovaný pohled ukazuje, že ženy ve vědě nehrají žádné druhé housle. V roce 2018 měly na kontě množství důležitých a pro společnost hodně užitečných poznatků,“ říká ke kampani Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda SOÚ AV ČR.

Do kampaně se i letos opět zapojily desítky jednotlivců a řada vědeckých osobností, například předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, ministr školství, tělovýchovy a mládeže Robert Plaga, ředitel Informační kanceláře OSN Michal Broža, předsedkyně Grantové agentury ČR Alice Valkárová, fyzikální chemik Pavel Jungwirth, ředitel kanceláře Technologické agentury ČR Martin Bunček a Marcel Kraus, šéfredaktor časopisu Forbes Petr Šimůnek. Z institucí například Vysoké učení technické Brno, celá Jihočeská univerzita, Matematicko-fyzikální fakulta UK, Slezská univerzita v Opavě, CEITEC, Česká ženská lobby, nadace Neuron, severské ambasády a další.

Kampaň upozornila na 40 vědkyň – od nositelke Nobelovy ceny až po nadějné gymnazistky.

Česká televize Brno o kampani letos natočila reportáž.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu.

NKC – gender a věda SOÚ AV ČR byla mezi prvními organizacemi, která Den žen a dívek ve vědě české veřejnosti připomněla.

V roce 2017 byly hlavní tématem kampaně oblíbené vědkyně, vysokoškolské pedagožky a myslitelky, zatímco minulý rok to byly vynálezy, zlepšováky a inovace, které mají na kontě ženy.

#Zenyvevede #WomenInScience

Twitter

Facebook